Drone, bir uzaktan kumanda ya da yazılımsal yönetim ile kolayca yönlendirilebilen İnsansız Hava Aracı'dır (İHA). Havadan görüntülemelerde helikopter gideri ve pilot maliyeti olmadığı için prodüksiyon giderlerini yarı yarıya düşüren ve askeri kontrol mekanizmalarını kolaylaştıran Drone, Türkiye genelinde birçok iş için kullanılmaktadır.

Drone'lar bunun yanında son zamanlarda yangın söndürmek amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Bu araçlar genellikle normal savaş uçakları için zor, kirli ve tehlikeli görevlerde kullanılır.

Günümüzde çok farklı şekil, ebat, konfigürasyon ve karakterde araçlar üretilmektedir.

İlk İHA'lar Vietnam Savaşı sırasında gövdelerine yerleştirilen kameralar ile Film ve resim çeken uçaklardı. Bu uçaklar ya düz bir hat üzerinde veya dairesel hareketlerle uçar, görüntüyü toplar, yakıtı bitene kadar uçar sonra yere inerdi. İnişten sonra resimler analistler tarafından çıkartılıp incelenirdi. Drone adı da verilen bu basit yapıdaki araçlar sadece uzaktan kumanda ile uçabilen basit bir uçaktı. Yeni nesil radyo frekanslarının kullanılmaya başlanması ile İHA'lar uzaktan kumanda ile çok daha fazla kullanılmaya başlandı ve "uzaktan kumandalı araç" terimi gelişti. Günümüzde birçok İHA hem uzaktan kumanda hem de bilgisayarlı otomasyon yardımı ile uçmaktadır. Daha gelişmiş sürümleri hız ve uçuş yolunu sabitleyen, yerleşik kontrol ve / veya rehberlik sistemlerinin yardımıyla düşük seviyeli insan pilot görevlerinde uçabilir.


Resim Açıklama

Drone Kullanım Alanları Nelerdir?

Drone nedir sunum seçeneklerine göz atarsanız, bu teknolojik ürünün son derece farklı alanlarda rahatlıkla kullanılabildiğini görebilirsiniz. Akla ilk gelen kullanım alanlarının dışındaki sektörlerde de değerlendirilebilen multikopter seçenekleri, kullanışlı yapıları ve farklı çeşitleriyle günlük yaşamın en önemli parçalarından biri konumundadır. Her geçen gün artan multikopter kullanım alanlarının bir bölümü ise şöyledir.

  • Kameralı multikopter çeşitleri; ticari işletmelerin tesis, fabrika, depo gibi alanlarının müşterilere sunulacak tanıtım videolarının çekilmesinde kullanılabilir. Yüksek çözünürlüklü kameraya sahip olan modeller, ticari işletmelerin promosyonlarını daha etkili bir şekilde tanıtabilmelerine de yardımcı olur.
  • Drone seçenekleri; polis, askeriye, jandarma gibi kolluk kuvvetlerin sokak ve cadde denetimlerinde de tercih edilebilir. Geniş açılı lenslere sahip olan multikopter çeşitleri, kolluk kuvvetlerinin denetlemek istedikleri alanı son derece tatmin edici bir açıdan izleyebilmelerini sağlar.
  • Drone türleri, e-ticaret siteleri tarafından müşterilere sipariş teslimatı yaparken de kullanılabilir. Uzaktan kontrol edilebilmeleri ve yüksekten uçabilmeleri sayesinde son derece kullanışlı bir yapı sergileyen multikopter çeşitleri, müşteri siparişlerini kargo şirketlerine göre daha hızlı teslim edebilir.
  • Drone alternatifleri, mühendislik faaliyetlerinde de sıklıkla tercih edilir. Özellikle yol, tünel, baraj, köprü gibi büyük ölçekli yapıların inşa edilme sürecinde faydalanılan multikopter modelleri, keşif ve hesaplama süreçlerini kısaltır ve kolaylaştırır.

Drone Tarihçesi

Drone nedir tarihçesi nasıldır sorusunun yanıtını arayan pek çok kişi, büyük bir sürprizle karşılaşır. Son yıllarda yaygınlaşması sebebiyle keşfedilme tarihinin yeni olduğu düşünülen multikopter türlerinin kökeni, esasen 1930’lu yıllara kadar dayanır. Bu tarihlerde keşfedilen insansız hava araçları, elbette ki bugünün multikopter modelleriyle kıyaslandığında son derece hantal ve ilkeldir.

1930’lu yıllarda keşfedilen cihazlar, her ne kadar ilkel bir teknolojiyle tasarlanmış olsalar da insansız hava aracı teknolojisinin ilk adımları olması sebebiyle büyük önem taşır. Bu teknolojinin gelişmesi ve bugünkü hâlini alması ise 1980’li yıllardan 2010’lu yıllara dek yaşanan teknoloji atağı sayesinde hız kazanır.

Resim Açıklama

Nasıl Yapılır?

Drone teknolojisinden yararlanmak isteyen pek çok kişi, “multikopter nedir nasıl yapılır” sorusunun yanıtını arar. Drone türleri, farklı tasarım şekillerine sahiptir ve yüksek teknolojiyle üretilen üst modellerin ev imkânlarıyla yapılması mümkün değildir. “Quadcopter” ya da “multicopter” ismi verilen dört pervaneli multikopter çeşitleri ise herkes tarafından kolayca yapılabilen seçeneklerdir.

Drone yapımı için ilk olarak multikopter motoru edinmeniz gerekir. Multikopter için kullanılan motorlar, fırçasız elektrik motorlarıdır ve bu ürünleri herhangi bir teknoloji mağazasından rahatlıkla bulabilirsiniz. Sonrasında motora bağlanacak pervaneleri edinmeniz önerilir. Pervanelerin motor boyutuyla uyumuna da dikkat etmenizde yarar bulunur. Standart bir motor için 40 – 55 cm’lik pervaneler almanız yeterlidir.

HİZMETLERİMİZ

Bilgi İste