Genel Bilgiler

1992 yılında Ege Bölgesinde 4 yeni üniversitenin kurulmasına destek veren Üniversitemizden, Aydın`daki Veteriner ve Ziraat Fakülteleri ile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Adnan Menderes Üniversitesine, Muğla`daki İşletmecilik ve Meslek Yüksekokulları Muğla Üniversitesi`ne, Manisa`daki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Demirci Eğitim Yüksekokulu ile Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Celal Bayar Üniversitesine, Denizli`deki Tıp, Mühendislik Fakülteleri ile Eğitim ve Meslek Yüksekokulları Pamukkale Üniversitesine bağlanmıştır.

1992 yılında, Torbalı Meslek Yüksekokulu, İşletme Fakültesi, Hemşirelik Yüksekokulu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Onkoloji Hemodiyaliz-Transplantasyon, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Din Bilimleri Araştırma Enstitüsü, Mühendislik-Mimarlık Fakültesinden ayrılan Mimarlık Fakültesi kurulmuştur.

1995’de Tekstil, Hazır Giyim ve Boya Araştırma Uygulama Merkezi (TEKBOYAM), 1997’de Yabancı Diller Yüksekokulu, 1998’de Kafkasya-Orta Asya Arkeoloji Araştırma Merkezi (KOMER), Jeotermal Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi (JENARUM), Sürekli Eğitim Merkezi (DESEM) kurulmuştur.

2001’de Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM), İstatistik ve Risk Analizleri Araştırma ve Uygulama Merkezi(İRAMER), Su Kaynakları Yönetimi ve Su Kaynaklı Doğal Afetlerin Kontrolü Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUMER), 2002’de ise Beyin Dinamiği Multidisipliner Araştırma ve Uygulama Merkezi faaliyete geçmiştir.

2004 Yılında Hukuk Araştırmaları Merkezi, Tekne Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi, Sığ Jeofizik ve Arkeolojik Prospeksiyon Araştırma ve Uygulama Merkezi, Fauna ve Flora Araştırma ve Uygulama Merkezi, Anlaşmazlık Çözümü Araştırma ve Uygulama Merkezleri kurulmuştur. 2005 yılında Yüzey Teknolojileri ve Hasar Analizi Araştırma ve Uygulama Merkezi, İzmir İli Stratejik Planlama, Yönetişim Araştırma ve Uygulama Merkezleri faaliyete geçmiştir.

2006 Yılında, Dil Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi, Akademik Acil Tıp ve Afet Uygulama ve Araştırma Merkezi, Bilişim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kalite Mükemmellik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Aile Araştırmaları ve Uygulama Merkezi, Güç Elektroniği ve İşaret İşleme Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi, Köy Enstitüleri ve İsmail Hakkı Tonguç Araştırma ve Uygulama Merkezi, 2007’de Üniversite Sanayi Uygulama ve Araştırma Merkezi, 2008’de İş Sağlığı Araştırma ve Uygulama Merkezi kurulmuştur.

2009 Yılında Batı Anadolu Seramiği Araştırma ve Uygulama Merkezi, Ses Kayıt Stüdyosu, Akustik ve Bilişsel Müzikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi, Senfonik Müzik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Elektronik Malzemeler Üretimi ve Uygulama Merkezi, Kadın Hakları ve Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi açılmıştır. Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu, Foça Reha Midilli Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Seferihisar Fevziye Hepkon Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu kurulmuştur. Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu ise Denizcilik Fakültesine dönüştürülmüştür.

2010 Yılında Fen-Edebiyat Fakültesinin adı, Fen Fakültesi olarak değiştirilmiş ve Edebiyat Fakültesi ile  Kalp Damar Hastalıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEUZEM) kurulmuştur.

2011 Yılında, Kemik Kıkırdak Doku Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi, Evde Bakım Uygulama ve Araştırma Merkezi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Balkan Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, İleri Biyomedikal AR-GE Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmuştur. Güç Elektroniği ve İşaret İşleme Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi kapatılmış ve Hemşirelik Yüksekokulu, Hemşirelik Fakültesine dönüştürülmüştür.

2012 Yılında, Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Sağlık Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi,  Palyatif Bakım Uygulama ve Araştırma Merkezi, Uyku ve Bilinç Durumları Teknolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Biyomedikal Metroloji ve Kalibrasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi, Ulusal Klinik Altyapı Ağı Uygulama ve Araştırma Merkezi, Ulaştırma Emniyeti ve Kaza İnceleme Uygulama ve Araştırma Merkezi açılmış ve Bergama Meslek Yüksekokulu kurulmuştur.

2013 Yılında, Girişimcilik, İşletme ve Ekonomi Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmuş, İlahiyat Fakültesine bağlı olarak kurulan İlahiyat Meslek Yüksekokulu kapatılmıştır.

2014 Yılında, Efes Meslek Yüksekokulu, Ege Bölgesi Kültür Varlıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Arkeometri Uygulama ve Araştırma Merkezi, Karın Zarı Kanserleri Uygulama ve Araştırma Merkezi ile    Reha Midilli Foça Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kapatılarak Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi kurulmuştur.

İleri Biyomedikal AR-GE Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin adı İzmir Biyotıp ve Genom Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak değiştirilmiştir.

2015 Yılında Bireye Özgü Tıp ve Farmakogenomik / Genetik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Mevlana Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmuş, Hemodiyaliz-Transplantasyon Enstitüsü’nün adı İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü olarak değiştirilmiştir.

13/06/2016 Tarih ve 2016/8969 sayılı kararnamenin eki kararının 03/08/2016 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanması ile Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin kurulumu gerçekleştirilmiştir.

2016 Yılında Tekstil, Hazır Giyim ve Boya Araştırma Uygulama Merkezi (TEKBOYAM) ve Ses Kayıt Stüdyosu, Akustik ve Bilişsel Müzikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DABMER) kapatılmış, Çeviri Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Ceza Hukuku ve Kriminoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmuştur.

2017 Yılında Akademik ve Kişisel Gelişimi Destekleme Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Yörük – Türkmen Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulumları gerçekleştirilmiştir.

2018 yılında; “Dokuz Eylül Üniversitesi LYME Hastalığı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi” ile “Dokuz Eylül Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi” kurulmuştur. 2018 yılı içerisinde ayrıca İzmir’in ilk Veteriner Fakültesi Üniversitemiz bünyesinde kurulmuştur.

Dokuz Eylül Üniversitesi bugün; İzmir’in dört bir yanında; 10 Enstitü, 18 Fakülte, 3 Yüksekokul, 1 Konservatuar, 6 Meslek Yüksekokulu, 1 Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve 60 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile bilimsel araştırma ve yükseköğretim görevini, kaliteli toplumsal hizmet anlayışı ile sürdürmektedir.

2019-2020 Akademik Yılı itibariyle kurumumuzda, 70.158 öğrenci eğitim görmektedir. Bunlar arasında, 115 ülkeden gelen 1.352 uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Yine üniversitemizde 2019 yılı itibariyle 3.657 akademik ve 4.824 idari personel görev yapmaktadır.

Sunulan Programlar
FAKÜLTE / YÜKSEKOKUL BÖLÜMLER 
Buca Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri 
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 
Müzik 
Resim-İş 
Biyoloji 
Fen Bilgisi 
Fizik 
Kimya 
Matematik 
Özel Yetenekliler Eğitimi 
Okul Öncesi Eğitim 
Sınıf Eğitimi 
Coğrafya 
Sosyal Bilgiler 
Tarih 
Türk Dili ve Edebiyatı 
Türkçe Eğitimi 
Alman Dili Eğitimi (Almanca - Türkçe)
Fransız Dili Eğitimi (Fransızca - Türkçe)
İngiliz Dili Eğitimi (İngilizce - Türkçe)
Denizcilik Fakültesi Denizcilik İşletmeleri Yönetimi
Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği
Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği
Lojistik Yönetimi
Denizcilik Eğitimi 
Edebiyat Fakültesi Arkeoloji
Arkeoloji (İ.Ö)
Dilbilim
Felsefe
Karşılaştırmalı Edebiyat (%50 İngilizce)
Mütercim-Tercümanlık (Türkçe- İngilizce- Almanca) 
Müzecilik
Psikoloji (%30 İngilizce) 
Rus Dili ve Edebiyatı
Sosyoloji
Tarih 
Tarih (İ.Ö)
Türk Dili ve Edebiyatı
Fen Fakültesi Bilgisayar Bilimleri
Fizik (%30 İngilizce) 
Kimya (%30 İngilizce) 
İstatistik
Biyoloji
Matematik (%100 İngilizce) 
Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı
Fotoğraf
Grafik
Heykel
Müzik Bilimleri
Resim
Sahne Sanatları
Seramik ve Cam Tasarımı
Tekstil ve Moda Tasarımı
Hemşirelik Fakültesi Hemşire
Hukuk Fakültesi Hukuk
İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
Ekonometri
İktisat
İşletme
Kamu Yönetimi
Maliye
Yönetim Bilişim Sistemleri
İlahiyat Fakültesi İlahiyat 
İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 
İşletme Fakültesi İşletme (İngilizce) 
İktisat (İngilizce) 
Uluslararası İlişkiler (İngilizce) 
Turizm İşletmeciliği
Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret (İngilizce) 
Mimarlık Fakültesi Mimarlık
Şehir ve Bölge Planlama
Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) 
Çevre Mühendisliği
Elektrik Elektronik Mühendisliği (İngilizce) 
Endüstri Mühendisliği
Jeofizik Mühendisliği
İnşaat Mühendisliği (İ.Ö)
İnşaat Mühendisliği
Jeoloji Mühendisliği
Makine Mühendisliği
Makine Mühendisliği (İ.Ö)
Maden Mühendisliği
Tekstil Mühendisliği (İnglizce Hazırlık + Türkçe) 
Metalürji ve Malzeme Mühendisliği (%30 İngilizce) 
Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları
Turizm İşletmeciliği (Türkçe - İngliizce) 
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik
Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi
Tıp Fakültesi Tıp
Veteriner Fakültesi Veterinerlik
Devlet Konservatuvarı Müzik
Sahne Sanatları
Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rahabilitasyon Anabilim Dalı
Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik
Uluslararası Ticaret 
Adalet Meslek Yüksekokulu Adalet
Bergama Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri
İş Makineleri Operatörlüğü
İş Sağlığı ve Güvenliği
Efes Meslek Yüksekokulu Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
Turizm ve Otel İşletmeciliği
İzmir Meslek Yüksekokulu Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (İ.Ö)
Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
Muhasebe ve Vergi Uygulamaları (İ.Ö)
Pazarlama 
Pazarlama (İ.Ö)
Sağlık Kurumları İşletmeciliği
Sağlık Kurumları İşletmeciliği (İ.Ö)
Tarımsal İşletmecilik
Tarımsal İşletmecilik (İ.Ö)
Turizm ve Otel İşletmeciliği
Turizm ve Otel İşletmeciliği (İ.Ö)
Yerel Yönetimler
Yerel Yönetimler (İ.Ö)
Bilgisayar Programcılığı (İ.Ö)
Bilgisayar Programcılığı
Biyomedikal Cihaz Teknolojisi (İ.Ö)
Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
Döküm
Elektrik 
Elektrik (İ.Ö)
Elektronik Haberleşme
Elektronik Haberleşme (İ.Ö)
Elektronik Teknolojisi
Elektronik Teknolojisi (İ.Ö)
Harita Kadastro
Harita Kadastro (İ.Ö)
İklimlendirme Soğutma Teknolojisi
İnşaat Teknolojisi
İnşaat Teknolojisi (İ.Ö)
Kimya Teknolojisi
Kimya Teknolojisi (İ.Ö)
Kuyumculuk ve Takı Tasarımı
Kuyumculuk ve Takı Tasarımı (İ.Ö)
Makine 
Makine (İ.Ö)
Makine Resim ve Konstrüksiyon
Makine Resim Ve Konstrüksiyon (İ.Ö)
Mekatronik
Mekatronik (İ.Ö)
Tekstil Teknolojisi
Yapı Tesisat Teknolojisi
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
Tıbbi Dok. Ve Sekreterlik
İlk ve Acil Yardım
Radyoterapi
Ağız ve Diş Sağlığı
Anestezi
Odyometri
Nükleer Tıp Teknikleri
Torbalı Meslek Yüksekokulu Doğal Yapı Taşları Teknolojisi
Sondaj Teknolojisi
Geoteknik
Endüstriyel Cam ve Seramik Teknolojisi

 

Başvuru Koşulları

A. Lise son sınıfta olmaları ya da mezun durumunda bulunmaları koşuluyla aşağıdaki şartları sağlayan adaylar başvurabilir;
1. Yabancı uyruklu olanlar,
2. İçişleri Bakanlığı'nın izniyle doğuştan Türk vatandaşlığını terk eden Türk vatandaşları,
3. Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık ile TC vatandaşlığına geçenler / bu durumdaki çift uyruklular,
4. a) 01/02/2013 tarihinden önce yurtdışında ortaöğretime devam eden TC uyruklu öğrencilerden ise ortaöğretiminin (lise) son üç yılını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanlar (ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil),
4. b) 01/02/2013 tarihinden sonra yurt dışında ortaöğretime başlayan adayların yurt dışından kabul kontenjanlarına ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanlar (ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil),
5. Türk vatandaşlığına sahip yabancı uyruklular,
6. Ebeveynleri vatandaşlıklarından feragat eden ve ebeveynlerinin feragat edilmesine atanan Türk vatandaşları, ancak Türk vatandaşlarının haklarına izin verme iznine sahip olan Türk vatandaşları,
7. KKTC uyruklu olup; KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini (lise) tamamlayan GCEAL sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacaklar.

B. Aşağıdaki durumdaki adaylar başvuramaz;
1. T.C. uyruklu olup ortaöğreniminin (lise) tamamını Türkiye’de veya KKTC’de tamamlayanlar,
2. K.K.T.C. uyruklu olanlar (ortaöğreniminin tamamını (lise) K.K.T.C liselerinde bitirip GCE AL sonucuna sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacaklar hariç),
3. A maddesinin 2 numaralı bendinde tanımlanan doğumla ilk uyruğu T.C. olan çift uyruklular, (A maddesinin 4 numaralı bendindeki şartları sağlayanlar hariç),
4. Uyruğundan birisi K.K.T.C. olan çift uyruklular (ortaöğreniminin (lise) tamamını KKTC liselerinde bitirip GCE AL sonucuna sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacaklar hariç),
5. Türkiye’deki büyükelçilikler bünyesinde bulunan okullar ile Türkiye’de bulunan yabancı liselerde öğrenimlerini gören T.C uyruklu olan veya A maddesinin 2 numaralı bendinde tanımlanan doğumla ilk uyruğu T.C olan çift uyruklular.

Kesin Kayıt Evrakları

1. Lise belgesi ve not belgesinin aslı ve diploma tanıma belgesi (Türkiye Büyükelçiliği veya Konsolosluğu tarafından onaylı kopya),
2. Varsa, yabancı dil yeterlilik belgesi, ulusal ve uluslararası sınav belgeleri,
3. Varsa, Türkçe Yeterlilik Belgesi,
4. Dışişleri temsilciliklerinden alınan onaylı öğrenci vizesi veya Türkiye Büyükelçiliği veya Konsolosluğu tarafından onaylı Türkçe versiyonu,
5. Resmi makam veya Türkiye Büyükelçiliği veya Konsolosluğu onaylı Türkçe versiyonu onaylanmış pasaport veya kimlik kartı,
6. Ücretli banka dekontu,
7. Biyometrik fotoğraf 4 adet, 4*6 boyutlarında,
8. Türk vatandaşı olan adayların kimlik numaralarını veya kimlik kartlarının fotokopisini beyan etmeleri,
9. Askerliklerine ilişkin Türk Vatandaşı erkek adaylar için resmi makam tarafından onaylanmış bir belge,
10. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki liselerde orta öğrenimini tamamlamış olan KKTC başvuru sahiplerinin GCE AL sınavı sonucuna ilişkin orijinal belge,
11. İkamet izin belgesi (Kayıttan sonra, Emniyet Müdürlüğüne başvurma ve ikamet izni alma hakkı olan Uluslararası Öğrenciler ikamet izni için bir belge sunmalıdır,
12. JPEG formatında pasaport boyutlu son fotoğrafınız,
13. Lise diploması veya mezuniyet belgesi,

Not 1: Kayıtlar şahsen öğrenci işleri dairesi başkanlığında yapılacaktır. Vekalet ile kayıt yapılmamaktadır. 18 yaşından küçük olanların kaydolabilmeleri için muvafakat name gerekmektedir.
Not 2: Kişinin başvuru ve/veya kayıt esnasında teslim etmiş olduğu belgelerin sahte olduğunun tespit edilmesi halinde kaydı silinecek ve tüm öğrencilik hakları iptal edilecektir.
Not 3: Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’de yasal ikametinin olup olmadığına bakılacaktır. Öğrencinin Türkiye’ye giriş tarihine bakılacak, vize muafiyeti sona erenler kaydedilmeyecektir. (Vize muafiyeti süreleri her ülke için farklı uygulanmaktadır. Öğrenciler ülkelerine ait süreyi konsolosluklardan, internetten veya il göç idaresinden öğrenebilirler.

Şehir Hakkında Bilgiler

Nüfus: İzmir, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık üçüncü şehridir. Nüfusu 2019 itibarıyla 4.367.251 kişidir.

Ulaşım: Şehir içi ulaşım otobüs, dolmuş, taksi, izban (metro) ve vapurla sağlanmaktadır. Şehirler arası ise otobüs ve havaalanı ile sağlanmaktadır. İzmir’deki Havaalanı Adnan Menderes Havalimanıdır.

İzmir ile Ankara arası 591 Km. Bu mesafe arabayla yaklaşık olarak 7 saat 7 dakika sürmektedir. Uçak ile seyahat etmeyi planlıyorsanız, 522 Km olan yolculuğu yaklaşık olarak 1 saat 11 dakika sürede tamamlanmaktadır.

İzmir ile İstanbul arası 490 Km. Bu mesafe arabayla yaklaşık olarak 5 saat 25 dakika sürmektedir. Uçak ile seyahat etmeyi planlıyorsanız, 328 Km olan yolculuğu yaklaşık olarak 56 dakika sürede tamamlanmaktadır.

İklim: Akdeniz ikliminin görüldüğü İzmir'de yaz mevsimi sıcak ve kurak, kış mevsimi ılık ve yağışlı geçer.

Tarihi Yerler: Kozak Yaylası, Efes Antik Kenti, Efes Meryem Ana Kilisesi, İzmir Saat Kulesi, Foça Antik Tiyatrosu, Foça Frigya Tepesi, Homeros Vadisi, Hadriyan Tapınağı, İzmir Agora.

Harita
https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m18!1m12!1m3!1d3125.4663781278937!2d27.13473131560626!3d38.43069518192243!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x14b9618efa2424c1%3A0x387c370f24511281!2zRG9rdXogRXlsw7xsIMOcbml2ZXJzaXRlc2kgUmVrdMO2cmzDvMSfw7w!5e0!3m2!1str!2str!4v1591902318021!5m2!1str!2str
Sokaka Görüntüsü
https://www.google.com/maps/embed?pb=!4v1591902371868!6m8!1m7!1s-AchTt0hW7bD8VytGJaqoA!2m2!1d38.43083477159421!2d27.13639401975552!3f102.00908810445445!4f3.325583958352013!5f0.7820865974627469

HİZMETLERİMİZ

Bilgi İste