TÜRKİYE'DE OKUMAK İÇİN 10 NEDEN

1. Eğitim Öğretim Standartlarının Yüksek Olması
Türkiye, Dünyanın bazı en köklü ve saygın yüksek öğretim kurumlarını içinde barındırır. Türk üniversiteleri tüm dünyada eğitimlerinin yüksek kalitesi, imza attıkları özgün akademik araştırmalar, yetiştirdikleri ünlü bilim insanları ve filozoflarla bilinirler. Elbette, öğrencilerin lisans ya da yüksek lisans eğitimleri için Türkiye’yi tercih etmelerinin başlıca nedenlerinden biri Türkiye’de alacakları eğitimin kalitesi. Sen de okuyacağın ülkeye ve üniversiteye karar verirken göz önünde bulundurman gereken ilk faktör bu olmalı!

Dünyada geçerliliği olan Türkiye üniversiteleri; kaliteli eğitim anlayışı, başarılı öğretim kadrosu ve dünya ile entegre olmuş eğitim sistemi ile standartların çok üzerinde yükseköğretim imkanı sunuyor. Bu sayede öğrenciler hem hayata hem de mesleklerine en iyi şekilde hazırlanarak başarı basamaklarını kolayca çıkabiliyor. Türkiye’deki bir üniversiteden aldığınız diploma tüm Avrupa ülkelerinde tanınmaktadır! Ders kredi sisteminde Avrupa ile uyumlu olarak AKTS uygulanmakta ve tüm öğrencilere Diploma Eki verilmektedir. Ayrıca Türkiye, Erasmus+ kapsamında değişime katılan en başarılı ülkelerden biridir. Erasmus’un yanı sıra Türkiye’de öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliğini destekleyen Mevlana, Farabi gibi birçok değişim programı bulunmaktadır.

2. Eğitimde Program Çeşitliliği
Atlanmaması gereken son önemli neden de Türkiye’deki lisans ve yüksek lisans programlarının çeşitliliği. Türkiye’de okumak isteyenler için, geleneksel tarihi okullardan yenilikçi eğitim metotları uygulayan modern okullara, büyük şehirlerin merkezlerinde bulunan okullardan kırsaldaki büyük kampüslü okullara kadar geniş bir seçenek yelpazesi var. Seçeneklerinin bu kadar fazla olması, bu seçeneklerin arasından sana en uygun programı bulma ihtimalini yükseltecek, böylelikle işte tam o hayalindeki üniversite hayatını yaşama şansın olacak! 82 Milyon nüfuslu Türkiye’de 206 adet üniversite bulunmaktadır. Öğrenci sayısı 8 milyona yakındır. Bu öğrenci sayısıyla Türkiye, Avrupa Yükseköğretim Alanında en fazla öğrencisi olan, birinci ülkedir. 206 üniversitede toplam 58.092 adet farklı program barındırmaktadır. Böylesi bir çeşitlilikte mutlaka kendinize uygun bir üniversite ve program bulacaksınız.

3. Öğrenim Maliyetleri, Kolay Yaşam Koşulları, Ekonomik ve Güvenli Eğitim İmkanı
Avrupa ülkelerde de genel olarak üniversite eğitimi pahalı olmakla beraber yine de Türk üniversitelerinin eşdeğer Avrupa üniversitelerine göre yıllık okul ücretlerinin daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında, Türkiye’de eğitim almak çoğu zaman daha kısa sürdüğünden yapılacak masrafların hepsi toplandığında Türkiye’de eğitim almak için ödenen toplam okul ücreti ve yaşam Avrupa’dakinden çok daha az olmaktadır.

Türkiye’de yaşam birçok ülkeye göre daha uygundur. Konaklama, yeme-içme, eğlence gibi ihtiyaçlarınızı karşılanabilir bir düzeyde giderebilirsiniz. Üniversite kampüslerinin içlerinde veya yakınlarında yer alan yurtlarda kalabilir ya da makul bir kira ödeyerek ev tutabilirsiniz. Ayrıca bir öğrenci olarak hangi ulaşım aracını seçerseniz seçin, indirimli fiyattan bilet alırsınız veya sinemada izlemek istediğiniz filmi daha ucuza izlersiniz.

Ayrıca Türkiye, Asya ve Avrupa kıtalarının ortasında olması nedeniyle ulaşması kolay bir ülkedir. Gezilecek sayısız yere ev sahipliği yapan Türkiye’yi keşfetmek için hangi ulaşım yolunu seçerseniz seçin, varmak istediğiniz yere hızlı ve konforlu bir şekilde varabilirsiniz. Türkiye bölgesine göre son derece gelişmiş özellikler gösterirken aynı zamanda oldukça güvenli bir ülke imajı çiziyor. Komşularından farklı olarak sosyal hayatın canlı olduğu Türkiye’de, Avrupa ve Amerika’ya göre daha ekonomik şartlarda öğretim görmek mümkün.

4. Üniversite Kaynakları; Öğrenci Odaklı, Çağı Yakalayan Teknolojik Kampüsler
206 üniversitenin hangisine giderseniz gidin, son teknoloji ile donatılmış, modern ve elverişli bir kampüs hayatı yaşayacaksınız. Türkiye’deki üniversitelerin çoğu sundukları imkanlar bakımından çok zengindir. Çoğu geniş kampüslerde hizmet veren üniversitelerde büyük kütüphaneler, modern spor salonları, son teknolojiyle donatılmış laboratuvarlardan faydalanma şansı bulacaksın. Üniversitenin sana sunduğu kaynakların çeşitliliği ve zenginliği akademik gelişimine büyük katkıda bulunacağı gibi kişisel ve sosyal gelişimini de destekleyecek. Geniş, konforlu ve tam donanımlı kampüslerde eğitim-öğretim çalışmaları sağlayarak öğrencilerin bilgiye en kolay şekilde ulaşmasını sağlıyor. Kampüs içindeki kütüphaneler, laboratuvarlar, öğrenci kulüpleri, sanatsal etkinlik alanları ve daha birçok öğrenci faaliyet alanıyla öğrenciler,  modern eğitim kampüslerinde yükseköğretimlerini tamamlıyorlar.

5. İş ve Staj Olanakları
Türkiye’den alacağın diplomanın dünya çapında tanınırlığı, çalıştığın alan ve çalışmak istediğin yer fark etmeksizin parlak bir kariyerin kapılarını sana sonuna kadar açacak. Ayrıca unutma ki Türkiye, dünya ekonomisinin (elbette aynı zamanda bilimin ve sanatın) kalbinin attığı birkaç önemli noktadan biri. Türkiye’de okurken ya da hemen sonrasında yakalayacağın iş ve staj fırsatları, sana daha okulun biter bitmez çokuluslu bir şirkette iyi bir pozisyonda çalışmaya başlama şansı verebilir.

6. Uluslararası Düzeyde Geçerliliği Olan Diploma Programları
Türkiye’de üniversite eğitimi almış yabancı uyruklu öğrencilerin diplomaları Avrupa, Amerika ve dünyanın birçok ülkesinde geçerliliği olan ve denkliği kabul edilen diplomalardır. Her üniversitenin diploma denkliği farklılık gösterdiğinden giriş yapılması düşünülen üniversitenin diploma denklik yönetmeliğine bakmak daha doğru sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

7. Eğitim Süresi
Türkiye’de (bazı istisnaları bulunmakla beraber) birçok ülkede lisans eğitimi 4, yüksek lisans eğitimi ise 2 veya 1 yıl sürer. Diğer birçok ülkede eğitim süreleri bir yıl daha fazla olduğundan Türkiye’de okuyarak lisans mezunu olduktan sonra direkt iş hayatını başlayabilirsiniz. Eğer 3 yıl lisans sistemi olursa yüksek lisanla tamamlanmanız lazım. Ama bu durumda zamandan tasarruf edip iş hayatına daha önce atılabilirsin. Aynı zamanda yurtdışında okuman ve yaşaman gereken süre de kısalacağından masrafların da daha az olacaktır.

8. Öğrenci Dostu ve Misafirperver Türk Halkı
Her şehrinde en az bir üniversite bulunan Türkiye tam bir öğrenci dostu ülkedir! Her üniversitede bulunan sosyal kulüpler, spor takımları, kültürel etkinlikler öğrencileri bir araya getirmekte; uzak coğrafyaları yakın kılmaktadır. Türkiye’ye geldiğinizde şehrin en hareketli noktalarının öğrencilerin sosyalleştiği yerler olduğunu anlayacaksınız! Öğrencilerin takıldığı kafeler, restoranlar, kütüphaneler sayesinde şehirler 24 saat yaşamaktadır. Türk halkının misafirperverliği tüm dünyada dillere destan olmuştur! Bir öğrenci olarak kimden yardım isteseniz size tüm içtenliği ve güler yüzüyle elinden geleni yapacaktır. Türkler, sizi misafirleri olarak ağırlayacak ve memnun kalmanız için birçok ikramda bulunacaktır. Emin olun burada ev özlemi çekmeyeceksiniz! Genç nüfusun yoğun olduğu Türkiye, yabancıyı hemen kabul eden ve rahat etmesi için birçok farklı imkânı sunan özel bir ülkedir. Türk misafirperverliği dünya literatüründe geçerliliği olan bir kavramdır ve Türk insanının samimiyeti, içtenliği her zaman en üst seviyededir.

9. Türkçe Öğrenme Olanağı
Evet, belki birçok öğrencinin üniversite eğitimleri için Türkiye’yi tercih etmesinin ilk sebebi üniversitelerin akademik başarısı ama hemen onun ardından gelen bir başka önemli sebep de Türkçeyi iyi derecede bilmek şüphesiz ileride hayatın her alanında senin için çok önemli bir avantaj olacak. Türkiye’deyken günlük hayatta sürekli Türkçe pratiği yapacağın için kısa sürece Türkçe konuşmakta yaşadığın tüm zorlukların üstesinden gelecek, günlük deyişleri, deyimleri öğrenecek ve böylece tam anlamıyla dile hakim olacaksın. Türkiye’deki üniversitelerin birçok programının İngilizce olmasının yanı sıra, Dünyada en çok konuşulan 5. dil olan Türkçeyi de öğrenebilirsiniz! Üniversitenizin size sunacağı Türkçe kurslarında hem yeni bir dili öğrenme şansını yakalayabilir hem de birçok farklı kültürden gelen kişilerle arkadaş olabilirsiniz.

10. Çok Kültürlü Yaşam
Türkiye’de okuduğun süreçte dünyanın dört bir tarafından gelen insanlarla tanışacak, bazılarıyla ömür boyu sürecek dostluklar kuracaksın. Böyle çok kültürlü bir ortamda yaşamaya alışmış olmanın kişisel gelişimine önemli katkıları olacağı gibi kazanacağın iletişim becerileri ve açık görüşlülük günümüzün globalleşen dünyasında kariyer bakımından da seni diğerlerinin bir adım önüne geçirecek. Türkiye dediğimizde tam bir kültürel mozaik. Binlerce yıldır topraklarında birçok köklü medeniyete ev sahipliği yapmış olan Türkiye, adeta bir kültür mozaiğidir! Sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış bu ülkede herkes birbirine karşı hoşgörülü ve saygılıdır. Kendi köklerinizden bir parça bulabileceğiniz, belki de dilinizi konuşan insanlarla tanışabileceğiniz Türkiye, güvenli ve huzurlu ortamıyla öğrenciler için idealdir.


HİZMETLERİMİZ

Bilgi İste